ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Архів номерів

Аналітичний огляд судових рішень щодо реалізації права на збереження мовчання та свободи від самовикриття

Сторінки: 133-140
Рік: 2018
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 3_2018_Denusenko.pdf

Анотація

Норма права, що закріплена в ч. 1 ст. 63 Конституції України, є гарантією прав та свобод людини у кримінальному провадженні. Вона не лише імплементована у вітчизняне законодавство як загальновизнаний міжнародний стандарт, але й застосовується Європейським судом з прав людини та українськими судами.

У практиці ЄСПЛ право зберігати мовчання та свобода від самовикриття є одним із складових права на справедливий суд, його зазначення у мотивувальних частинах судових рішень є необхідним елементом їх якості.

На підставі дослідження рішень Європейського суду з прав людини та вітчизняних судів автором статті ставиться за мету здійснення аналітичного огляду судових рішень щодо реалізації права зберігати мовчання та свободи від самовикриття.

У статті на основі аналізу літературних джерел та практики Європейського суду з прав людини висвітлені різні підходи Суду до застосування права зберігати мовчання та свободи від самовикриття. Зокрема, наведено приклад використання принципу забезпечення певної свободи національного розсуду при казуальному тлумаченні відсутності порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Проаналізовано рішення українських судів, у мотивувальних частинах яких використовується посилання на практику ЄСПЛ.

Як результат дослідження сформульовано висновки про те, що правові позиції ЄСПЛ  у частині права зберігати мовчання та свободи від самовикриття стосуються лише підозрюваного, обвинуваченого, засудженого. А у рішеннях ЄСПЛ та вироках вітчизняних судів право зберігати мовчання і не свідчити проти себе взаємодоповнюється правом на допомогу захисника. Встановлено, що як у практиці ЄСПЛ, так і у рішеннях українських судів право зберігати мовчання та свобода від самовикриття не є абсолютними. А використання правових позицій ЄСПЛ у мотивувальних частинах ухвал та вироків суттєво підвищує якість судового рішення у кримінальному провадженні.

Ключові слова: право зберігати мовчання та свобода від самовикриття, вирок, ухвала слідчого судді, Європейський суд з прав людини, право на справедливий суд. 

Подати статтю