ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Архів номерів

Оголошення особи в міжнародний розшук: проблемні питання

Сторінки: 71-88
Рік: 2018
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 4_2018_pohoretskyi_starenkyi.pdf

Анотація

Одним із недоліків чинного Кримінального процесуального кодексу України є відсутність в ньому чіткої правової регламентації процесуального порядку оголошення особи в міжнародний розшук та його безпосереднього здійснення, невизначеність органу, який оголошує особу в міжнародний розшук, а також моменту, з якого особа вважається такою, що перебуває у міжнародному розшуку. Все це призводить до неоднозначного розуміння практичними працівниками зазначених питань та неоднакового формування правозастосовної практики.

Зважаючи на викладене, авторами статті поставлено за мету дослідити порядок оголошення особи в міжнародний розшук та його безпосереднього здійснення, визначити орган, який оголошує особу в міжнародний розшук, а також момент, з якого особа вважається такою, що перебуває у міжнародному розшуку.

Авторами статті докладно проаналізовано положення чинного законодавства України, міжнародно-правових актів і договорів, а також внутрішніх документів Інтерполу та Генеральної   асамблеї   Інтерполу в частині здійснення міжнародного розшуку особи.

Робиться висновок, що органом, котрий здійснює повноваження щодо оголошення особи в міжнародний розшук, є Генеральний секретаріат Інтерполу. Компетентні правоохоронні органи запитуючої держави є лише ініціаторами, які діють через відповідне РА НЦБ Інтерполу. Моментом оголошення особи в міжнародний розшук є саме прийняття Генеральним секретаріатом Інтерполу рішення – циркулярного повідомлення, що відображається в інформаційній базі Інтерполу. Початком міжнародного розшуку є направлення відповідного повідомлення до РА Укрбюро Інтерполу усіх країн-учасниць.

Визначено поетапний порядок оголошення особи в міжнародний розшук.

Вказується, що відсутність на момент розгляду клопотання прокурора про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо особи, яка перебуває в міжнародному розшуку, відповідних підтверджуючих документів (довідка, витяг із бази даних Інтерполу тощо) є обґрунтованою підставою для його незадоволення слідчим суддею.

Встановлено, що обов’язковою умовою для направлення правоохоронним органом запиту до РА НЦБ Інтерполу щодо міжнародного розшуку особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, є ухвалення слідчим, прокурором постанови про оголошення цієї особи в міжнародний розшук. Прийняття слідчим, прокурором відповідного процесуального рішення в рамках кримінального провадження є лише першим етапом для оголошення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, в міжнародний розшук.

Ключові слова: міжнародний розшук, прокурор, Інтерпол, доказ, кримінальне провадження, запобіжний захід. 

Подати статтю