ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Архів номерів

Окремі проблеми процесуального статусу потерпілого в кримінальному провадженні

Сторінки: 18-25
Рік: 2019
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 1_2019_kuchunska_schugol.pdf

Анотація

Питання процесуального статусу потерпілого в кримінальному провадженні завжди знаходилося в центрі уваги науковців та практикуючих юристів. На сьогодні потерпілому присвячений окремий параграф Глави 3 Розділу І Кримінального процесуального кодексу України, який визначає правила та порядок його участі в кримінальному провадженні, а також встановлює підстави, за яких права і обов’язки потерпілого переходять до його близьких родичів або членів сім’ї. Разом із тим, у частині нормативного закріплення процесуального статусу потерпілого в КПК України простежується низка недоліків, які породжують певні проблеми, що негативно впливають на теоретичне підґрунтя та практичний аспект участі потерпілого в кримінальному провадженні.

Метою цієї статті є: 1) аналіз діючих законодавчих положень щодо процесуального статусу потерпілого у кримінальному провадженні; 2) огляд проблемних питань, пов’язаних з процесуальним статусом потерпілого, переходу його прав і обов’язків до інших осіб, а також недоліків законодавчого регулювання в цій частині; 3) надання науково обґрунтованих пропозицій щодо вирішення існуючих проблем шляхом внесення змін та доповнень до КПК України.

Обґрунтовується існування юридичної колізії між пунктом 19 частини 1 статті 3 КПК та пунктами 25, 26 частини 1 статті 3, а також статтею 93 КПК щодо визначення процесуального статусу потерпілого в кримінальному провадженні у контексті віднесення (або невіднесення) його до сторони обвинувачення. Висвітлюється власне бачення цієї проблеми, її можливі наслідки, а також пропонується спосіб її вирішення.

У розрізі практики Великої Палати Верховного Суду робиться висновок про недосконалість законодавчого механізму переходу прав та обов’язків потерпілого до осіб, що є його близькими родичами або членами сім’ї; висуваються власні зауваження та аргументи. У зв’язку з цим пропонується доповнити КПК України новою статтею та впровадити у кримінальний процес такого учасника кримінального провадження, як правонаступник потерпілого. Крім цього висловлюється пропозиція щодо розширення змісту поняття «законний представник потерпілого» шляхом внесення відповідних змін до статті 59 КПК України.

Ключові слова: потерпілий, процесуальний статус потерпілого, правонаступництво, правонаступник потерпілого, законний представник потерпілого. 

Подати статтю