ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Проблема зловживання правом прокурором у кримінальному процесі

Проблема зловживання правом прокурором у кримінальному процесі

Сторінки: 50-59
Рік: 2019
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 1_2019_prilyckyi_savchyk.pdf

Анотація

Комплексне реформування кримінального процесу в Україні на сьогодні обов’язково включає в себе виявлення та вдосконалення механізмів протидії зловживанню правом з боку прокурора, тобто такої форми реалізації прав прокурора, котра перешкоджає нормальній процесуальній діяльності учасників кримінального процесу (з прямим або непрямим умислом), що веде до істотного ускладнення реалізації їх законних прав та інтересів,  необґрунтованого ускладнення (затягування) процесу, а також перешкоджання законній діяльності суду, захисника та інших учасників кримінального процесу законними прийомами і способами, однак такими, які призводять до порушення цілісності та порядку процесу.

Метою статті є комплексний аналіз проблеми зловживання правом прокурором у кримінальному процесі, виявлення основних проявів таких зловживань, а також розроблення пропозицій та рекомендацій щодо їх усунення.

Вивчення проблематики зловживання правом прокурором є актуальним з огляду на поширення процесуальних зловживань на практиці, що зумовлює потребу у боротьбі з такими негативними проявами. Крім того, на цей час у кримінально-процесуальному законодавстві відсутні загальновизнані та закріплені критерії зловживання правом, що створює труднощі при застосуванні до суб’єкта заходів процесуального примусу.

У роботі розглянуто й проаналізовано наукові підходи щодо сутності поняття «зловживання правом» з метою його всебічного дослідження. В результаті аналізу різних позицій учених визначено найбільш загальну дефініцію поняття «зловживання правом», що враховує основні його аспекти.

Проаналізовано основні прояви та форми зловживання правом стороною обвинувачення, зокрема, несвоєчасне подання обвинувального акта до суду; надання необхідних письмових вказівок органам, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство, із великими затримками, недотримання строків при прийнятті процесуальних рішень та інші. Охарактеризовано проблемні моменти окремих форм зловживання правом прокурором.

У результаті проведеного дослідження запропоновано способи протидії зловживанню правом прокурором в кримінальному процесі. Серед інших виокремлюються наступні шляхи протидії такому зловживанню: внесення змін до чинного законодавства, розширення сфери судового контролю; скасування рішень, у яких виявлено зловживання правом; поновлення порушених у результаті такого зловживання прав суб’єктів.

Ключові слова: зловживання правом, правопорушення, прокурор, кримінальний процес. 

Проблема зловживання правом прокурором у кримінальному процесі