Кримінально-процесуальні функції у концепції функціонування цілісної системи кримінального процесу
Сторінки: 79-88
Рік: 2021
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Анотація
Анотація. Стаття присвячена проблематиці кримінально-процесуальних функцій.
На сьогоднішній день у літературі відсутній сталий підхід до розуміння кримінально-процесуальних функцій. Немає єдності і у визначенні як кількості функцій, так і їх змісту.
Метою статті є дослідження сучасних кримінально-процесуальних функцій та розроблення пропозицій для визначення сталої моделі функціонування кримінально-процесуальних функцій в рамках системи кримінального процесу.
В якості єдиного підходу для розуміння сутності кримінально-процесуальних функцій
і особливості їх взаємодії між собою – була запропонована концепція функціонування цілісної системи, яка розглядає кримінальний процес як єдину цілісну систему. Призначення цієї системи – забезпечення правильного застосування норм матеріального права, що, враховуючи правозастосовний характер кримінально-процесуальної діяльності, здійснюється найперше шляхом правильного і повного встановлення фактичних обставин кримінального провадження. Саме для можливості функціонування цієї системи і створюються інституції, які є складовими частинами системи і мають виконувати власні функції для забезпечення існування системи і виконання нею її призначення.
Додатково у статті було розглянуто основні, базисні функції, які дозволяють цілісній системі кримінального процесу функціонувати, серед них були виділені наступні: розслідування, обвинувачення, захисту, правосуддя. Окремо було встановлено зв’язок між цілісною системою функцією інституцій і повноваженнями які покладені на інституції для реалізації ними відповідних функцій.
Авторами визначено, що формування функцій інституцій може формуватися за допомогою цілісної системи, для забезпечення функціонування призначення, або за допомогою повноважень,
реалізація яких формує відповідну функцію, яка має органічно існувати у цілісній системі.
Також, було досліджено явище змістом якого є не просто невиконання функції інституцією, а реалізація її у зверненій формі – по суті протидія існуючій, закріпленій функції. Відповідну звернену форму функції було запропоновано назвати методейю функції. Додатково стисло було розглянуто наслідки методейї функції інституції на цілісну систему загалом.
Ключові слова: кримінально-процесуальні функції, концепція функціонування цілісної системи, цілісна система, функції інституцій, повноваження інституцій, методейя функції, «вакуум» функції.