Оперативно-розшукова характеристика шпигунства
Сторінки: 201-215
Рік: 2021
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Анотація
Анотація. Стаття присвячена дослідженню проблемних питань оперативно-розшукової характеристики шпигунства.
Метою статті є здійснення аналізу доктринальних підходів до визначення поняття, змісту та структурних елементів оперативно-розшукової характеристики шпигунства та формулювання авторського визначення поняття оперативно-розшукової характеристики шпигунства, розкриття її змісту структурні елементи цієї характеристики.
У статті обґрунтовується, що оперативно-розшукова характеристика шпигунства є важливою складовою його оперативно-розшукового документування. Значення оперативно-розшукової характеристики шпигунства полягає у створенні певної інформаційної моделі, за допомогою якої оперативні працівники мають можливість отримувати знання про фактичні дані, які підлягають оперативно-розшуковому документуванню в ході проведення відповідних оперативно-розшукових заходів.
Досліджуючи генезис терміну «оперативно-розшукова характеристика злочинів» у статті робиться висновок, що цей термін походить від терміну «криміналістична характеристика злочину».
Наголошується, що особливість оперативно-розшукової характеристики злочинів обумовлена специфікою мети та завдань ОРД, вирішення яких забезпечується використанням відповідних сил, форм, методів та засобів.
Доводиться, що оперативно-розшукова характеристику шпигунства можна розглядати як: 1) процес пізнання істотних ознак (властивостей, характерних рис, відмітних особливостей) злочинів та фіксації його результатів; 2) результат пізнання – систематизовану сукупність (систему) відомостей про істотні ознаки (властивості, характерні риси, відмітні особливості) злочинів та взаємозв’язки між елементами такої системи; 3) сукупність методів (прийомів) виявлення та визначення ще невідомих відомостей про істотні ознаки (властивості, характерні риси, відмітні особливості) злочинів на основі наявних відомостей про них.
Сформульовано поняття оперативно-розшукової характеристики шпигунства як узагальненої інформаційної моделі, що являє собою докладний систематизований опис типових оперативно-розшукових значущих ознак шпигунства, яка є необхідною для пошуку фіксації фактичних даних про шпигунство і має важливе значення для його виявлення й оперативно-розшукового документування.
Доводиться, що оперативно-розшукова характеристика шпигунства включає в себе такі основні структурні елементи: предмет безпосереднього злочинного посягання, спосіб вчинення шпигунства, типові сліди та відомості про особу злочинця.
Ключові слова: оперативно-розшукова характеристика, шпигунство, оперативний пошук, фіксація, пізнання, фактичні дані, оперативно-розшукове документування.