ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Архів номерів

Криміналістична теорія організації та процесуального керівництва прокурором досудовим розслідуванням: постановка проблеми

Сторінки: 98-105
Рік: 2018
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 1_2018_Kozyakov.pdf

Анотація

У результаті конституційної реформи у сфері правосуддя прокуратура України здійснює організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням (п. 2 ч.1 ст. 131-1 Конституції України). Цю функцію виконують прокурори – процесуальні керівники досудового розслідування в конкретному кримінальному провадженні. Їхня діяльність характеризується спрямованістю на протидію злочинності, має власні особливості та закономірності, які можуть розглядатися як предмет криміналістичної теорії.

Мета статті полягає у спробі автора виявити основні закономірності та підстави, що є достатніми для обґрунтування проблеми формування криміналістичної теорії організації та процесуального керівництва прокурором досудовим розслідуванням.

Дослідженням виявлено відмінності в характеристиці діяльності прокурора-процесуального керівника від адміністративно-владної діяльності керівника органу досудового розслідування щодо організації праці слідчого. Вона зумовлена повноваженнями прокурора владно-розпорядчого типу, які мають кримінальний процесуальний характер, розкривається у наглядовому та організаційно-управлінському аспекті. Прокурор спонукає слідчого на використання методики, техніки й тактики розслідування злочинів, використання всього арсеналу засобів, прийомів, способів провадження слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових) і процесуальних дій. У результаті цієї роботи прокурор набуває фактичної і юридичної можливості формувати та обстоювати в суді власні погляди стосовно доведеності обвинувачення.

Функції прокурора в кримінальному судочинстві об’єктивно показують на існування об’єктивних підстав для формування криміналістичної теорії організації і процесуального керівництва розслідуванням злочинів. Вони утворюють базис криміналістичної теорії організації та процесуального керівництва прокурором досудовим розслідуванням. Ця сфера прокурорської діяльності містить багато проблем. Тому необхідно наукове обґрунтування теоретичних питань, зокрема виявлення практичних і наукових передумов формування і фіксації закономірних тенденцій розвитку організаційних основ діяльності прокурора-процесуального керівника, спрямованої на забезпечення розслідування злочинів і здійснення правосуддя.

Подальші наукові дослідження сприятимуть становленню криміналістичної теорії організації і керівництва прокурором досудовим розслідуванням, розвитку його концепції, на основі яких можна буде узагальнити всі наявні як теоретичні, так і прикладні досягнення в цій галузі наукового знання.

Ключові слова: криміналістика, досудове розслідування, прокурор, організація, процесуальне керівництво. 

Подати статтю