ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Особливості початку кримінального провадження та обставини, які підлягають встановленню при розслідування службової недбалості

Особливості початку кримінального провадження та обставини, які підлягають встановленню при розслідування службової недбалості

Сторінки: 115-122
Рік: 2018
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 1_2018_Toporecka.pdf

Анотація

У статті на підставі аналізу наукової літератури з криміналістики та кримінального процесу, матеріалів практики проаналізовано проблемні питання початку кримінального провадження та визначення кола обставин, які підлягають встановленню при розслідуванні фактів службової недбалості. Пропонуються шляхи вирішення існуючих проблем.

Метою цієї статті є дослідження особливостей початку кримінального провадження та визначення кола обставин, які підлягають встановленню при розслідуванні службової недбалості.

Правоохоронні органи часто отримують інформацію про факти службової недбалості з інформації в засобах масової інформації про певну подію: аварію, пожежу, забруднення території тощо. Кримінальні провадження у такому разі зазвичай розпочинаються після огляду місця події. Усні чи письмові заяви (повідомлення) про вчинення цього злочину подаються за результатами ревізій чи службових перевірок.

Найбільша група обставин, які підлягають встановленню при розслідуванні службової недбалості, це подія кримінального правопорушення. Необхідно встановити: хто, коли і в яких обставинах повідомляв про факт недбалості; опис органу, в якому працює особа; опис посади та повноважень службової особи; аналіз прийнятих нею рішень, вчинених дій; чи належать до службових обов’язків службової особи певні обов’язки, невиконання яких призвело до службової недбалості; які дії особа була зобов’язана вчинити і яким чином, чому не робила цього тощо.

Крім того, додатково під час розслідування встановлюються: особа, винна у вчиненні службової недбалості, вид і розмір заподіяної школи; пом’якшуючі та обтяжуючі обставини, підстави для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання тощо.

Правильне визначення кола обставин, які підлягають встановленню у кримінальному провадженні щодо розслідування службової недбалості, дозволяє слідчому правильно організувати та планувати розслідування, досягти мети і виконати завдання кримінального провадження, визначені в ст. 2 КПК України.

Ключові слова: службова недбалість, початок кримінального провадження, досудове розслідування, обставини, які підлягають встановленню. 

Особливості початку кримінального провадження та обставини, які підлягають встановленню при розслідування службової недбалості