ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Архів номерів

Криміналізація домашнього насильства – новела кримінального законодавства України

Сторінки: 148-154
Рік: 2018
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 1_2018_Zaporetc.pdf

Анотація

Стаття присвячена змінам до Кримінального кодексу України, в частині криміналізації ряду діянь у сфері насильства у сім’ї у зв’язку з ухваленням Верховною Радою України зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству. Вищезазначені зміни сприяють у сфері запобігання та боротьби з насильством стосовно жінок та приведенні його у відповідність положенням Стамбульської конвенції. Насильство, від якого потерпають постраждалі, має вплив на різні аспекти їхнього життя, а, отже, це означає, що вони потребують законодавчо закріплених гарантій щодо своєї безпеки.

Метою статті є дослідження нових змін до Кримінального кодексу України в частині криміналізації низки діянь у сфері насильства у сім’ї.

Висвітлене питання проаналізоване шляхом аналізу ст. 126-1 КК України. Вказаний склад злочину досліджено через окремі складові його об’єктивної сторони. Насамперед розкрито фізичне, психічне, економічне насильство як способи вчинення цього делікту та їх ознаки. Досліджено фізичне насильство та наголошено на відсутності його термінологічного закріплення. Стосовно психологічного насильства надано обґрунтування щодо доцільності термінологічних змін в законі на «психічне» насильство. Третім видом насильства, який було досліджено, є економічне. Спираючись на аналіз думок учених та ознаки цього виду насильства як кримінально-правової категорії, авторами було запропоновано визначення економічного насильства та його закріплення у примітці до ст. 126-1 КК України. Як результат аналізу ст. 126-1 КК України, розглянуто ознаки спеціального суб’єкта. Аналізуючи розглядувану норму, автори звернули увагу на виділення законотворцем окремої групи спеціальних суб’єктів. Таке нововведення не знайшло свого обґрунтування при проведеному авторами аналізі кримінального закону та з огляду на це такий елемент складу злочину розглянуто як об’єктивну ознаку, а саме особливий стан залежності потерпілої особи від винного. Зроблено висновок, що ознака має бланкетний характер. Тому задля аналізу доцільно звертатись до норм інших нормативних актів інших галузей права.

Ключові слова: домашнє насильство, фізичне насильство, економічне насильство, психічне насильство, психологічне насильство. 

Подати статтю