- Номери журналу
- №1 2018 Актуальні проблеми кримінального судочинства
- Трибуна молодого вченого
- Міжнародні стандарти підтримання прокурором публічного обвинувачення в суді
Міжнародні стандарти підтримання прокурором публічного обвинувачення в суді
Анотація
Діяльність прокурора здійснюється від імені держави та спрямована на забезпечення суспільних інтересів, що сприяє дотриманню засади верховенства права й реалізації відповідно до ст. 2 Кримінального процесуального кодексу України завдань кримінального провадження. Конституційною реформою 2016 року функціональну спрямованість діяльності прокурора визначено як підтримання публічного обвинувачення в суді, що є і однією з основних засад судочинства відповідно до п. 4 ст. 129 Конституції України.
У Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015‒2020 роки вказано, що основним завданням реформування органів прокуратури є подальша оптимізація повноважень прокуратури й обмеження сфери їх застосування відповідно до рекомендацій Ради Європи і, як наслідок, приведення діяльності органів прокуратури до європейських стандартів. Тому дослідження міжнародних стандартів у сфері кримінального судочинства, практика імплементації яких у кримінальне процесуальне законодавство зарубіжних країн неодноразово засвідчувала свою ефективність, є необхідною умовою розробки та вдосконалення вітчизняних теоретичних і правових засад кримінальної процесуальної діяльності прокурора, зокрема щодо підтримання публічного обвинувачення в суді.
Метою дослідження є визначення міжнародних стандартів підтримання прокурором публічного обвинувачення в суді.
Міжнародні стандарти підтримання прокурором публічного обвинувачення в суді визначають вимоги, які містяться у міжнародних документах, звичаях і практиці міжнародних судових установ щодо базових положень правового статусу прокурора при підтриманні публічного обвинувачення в суді. До таких стандартів можна віднести: 1) забезпечення незалежності прокурора; 2) дотримання прав людини при підтриманні публічного обвинувачення; 3) втілення засад швидкості, ефективності та неупередженості; 4) забезпечення безпеки обвинувачів; 5) неможливість формування обвинувачення на доказах, які не відповідають критерію допустимості; 6) дотримання правил професійної поведінки.
У результаті проведеного дослідження доходимо висновку, що чинне національне законодавство лише частково закріплює розглянуті нами міжнародні стандарти підтримання прокурором публічного обвинувачення в суді, що є однією з основних причини неефективності реалізації прокурорами покладених на них повноважень у кримінальному провадженні. Тому існує нагальна потреба у вдосконаленні положень вітчизняного законодавства відповідно до вимог міжнародних стандартів, що сприятиме підвищенню ефективності реалізації прокурорами функції підтримання публічного обвинувачення в суді та захисту прав і свобод людини та громадянина. З огляду на зазначене вважаємо за доцільне законодавчо закріпити поняття «міжнародний стандарт» і виключити з КПК України ст. 341.
Ключові слова: міжнародні стандарти, європейські стандарти, прокурор, публічне обвинувачення, підтримання публічного обвинувачення в суді.