- Номери журналу
- № 1 2019 Актуальні проблеми кримінального судочинства
- Проблеми кримінального процесу
- Співвідношення понять «конфіденційне співробітництво» та «негласне співробітництво»
Співвідношення понять «конфіденційне співробітництво» та «негласне співробітництво»
Анотація
Сьогодні у законодавстві, підзаконних нормативно-правових актах, наукових джерелах та навчальній літературі спостерігається хаотичність у вживанні та тлумаченні термінів, пов’язаних із конфіденційним (негласним) співробітництвом, що справляє негативний вплив на правоохоронну практику. Уніфікація термінології вимагає відповідного обґрунтування, що і зумовлює необхідність цього дослідження.
Мета статті – визначити співвідношення понять «конфіденційне співробітництво» та «негласне співробітництво» як категорій теорії і практики кримінального процесу та оперативно-розшукової діяльності.
Основними теоретичними результатами дослідження є чітке визначення взаємозв’язку та відмежування понять «конфіденційне співробітництво» і «негласне співробітництво». Основними практичними результатами дослідження є надання рекомендацій щодо вживання цих термінів у правотворчій діяльності.
За результатами дослідження зроблено наступні висновки.
У теорії та практиці кримінального процесу та оперативно-розшукової діяльності для позначення таємного використання послуг осіб, які погоджуються на засадах конспірації здобувати та надавати оперативним підрозділам необхідну інформацію, негласно створювати умови, потрібні для проведення певних дій, заходів, операцій, брати у них безпосередню участь тощо варто послуговуватися терміном «негласне співробітництво».
Під негласним співробітництвом пропонуємо розуміти таємну взаємодію між уповноваженими законом посадовими особами правоохоронних органів (оперативними працівниками, слідчими органів досудового розслідування, детективами НАБ України) та особами, залученими до виконання завдань оперативно-розшукової діяльності й кримінального провадження. Зазначена взаємодія здійснюється на засадах конспірації: утаємничується не лише її зміст, а й сам факт.
Вживання терміна «конфіденційне співробітництво» допустимо в іншому значенні: взаємодія між уповноваженими законом посадовими особами правоохоронних органів та особами, залученими до виконання завдань правоохоронної діяльності, що здійснюється відкрито, але з утаємниченням змісту інформаційного обміну.
Ключові слова: негласне співробітництво, конфіденційне співробітництво, кримінальне провадження, досудове розслідування, оперативно-розшукова діяльність.