- Номери журналу
- № 1 2019 Актуальні проблеми кримінального судочинства
- Трибуна молодого вченого
- Функції прокурора в кримінальних процесуальних правовідносинах зі слідчим органу досудового розслідування
Функції прокурора в кримінальних процесуальних правовідносинах зі слідчим органу досудового розслідування
Анотація
У статті розглянуті повноваження та функції органів прокуратури в кримінальних процесуальних правовідносинах між слідчим та прокурором. Досліджено роль прокуратури в сучасному демократичному правовому суспільстві у забезпеченні та дотриманні прав і свобод людини і громадянина. Розглянуто зміни до Конституції України в частині «Правосуддя» та їх вплив на кримінальні процесуальні правовідносини між слідчим та прокурором.
Метою статті є дослідження функцій та повноважень прокурора в контексті змін до Конституції України в частині «Правосуддя», аналіз необхідності змін кримінального процесуального законодавства України у зв’язку з реформуванням правоохоронної системи.
Автором надано визначення понять: організація досудового розслідування, процесуальне керівництво досудовим розслідуванням та нагляду за негласними й іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку.
Розкриті функції та повноваження органів прокуратури під час досудового розслідування. Приділено увагу проблемам відсутності незалежності слідчого від прокурора. Розглянуто тенденції кримінального процесуального законодавства щодо правовідносин між слідчим та прокурором.
Приділено увагу процесуальному керівництву, яке здійснюється спеціалізованою антикорупційною прокуратурою та військовою прокуратурою. Приділено увагу правовідносинам між прокурором та директором Національного антикорупційного бюро України.
Досліджено питання визначення підслідності органами прокуратури та перспектив розвитку інституту визначення підслідності органами прокуратури.
Розглянуто питання здійснення процесуального керівництва досудовим розслідуванням прокурором в умовах: проведення антитерористичної операції, воєнного стану, надзвичайного стану.
Приділено увагу актуальним питанням правовідносин між прокурором та слідчим під час здійснення арешту майна та передачі його до Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Досліджено питання механізму притягнення слідчих до дисциплінарної відповідальності прокурором у випадках неефективного розслідування.
Автором акцентовано увагу на необхідності реформування кримінального процесуального законодавства України та приведення його у відповідність до Конституції України.
Ключові слова: прокуратура, слідчий, функції прокуратури, військова прокуратура, спеціальне процесуальне керівництво, прокурорський нагляд, організація досудового розслідування, кримінальні процесуальні правовідносини, Національне антикорупційне бюро України, Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами одержаними від корупційних та інших злочинів, Служба безпеки України.