ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Архів номерів

Щодо винесення слідчим, прокурором постанови про перекваліфікацію кримінального правопорушення

Сторінки: 166-175
Рік: 2019
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 1_2019_karvackyi.pdf

Анотація

У статті проаналізовано існуючу практику винесення слідчим, прокурором постанов про перекваліфікацію кримінального правопорушення на предмет відповідності її вимогам чинного кримінального процесуального законодавства. Вказано, що така  практика має поширення, однак безпосередньо не передбачена у кримінальному процесуальному законодавстві.

Мета статті - продемонструвати, що практика винесення слідчим, прокурором постанов про перекваліфікацію кримінального правопорушення є незаконною.

Зокрема, автор аналізує поняття кваліфікації кримінального правопорушення у кримінально-правовому та кримінально-процесуальному розуміннях, її місце та значення у кримінальному процесі загалом та в ході проведення досудового розслідування зокрема. При цьому порівнюються процесуальні аспекти здійснення кримінально-правової кваліфікації у КПК України в редакціях 1960 року та чинного КПК України, їх спільні та відмінні особливості.

Автором досліджено узгодженість існуючої практики винесення постанов про перекваліфікацію кримінального правопорушення із положеннями КПК України 2012 року та підзаконними нормативно-правовими актами. Зокрема, проаналізовано правову природу постанови про перекваліфікацію кримінального правопорушення, яку виносить слідчий, прокурор. Визначено, які обставини спонукають уповноважених суб’єктів виносити постанови про перекваліфікацію кримінального правопорушення та які конкретні ризики для цілей кримінального провадження тягне за собою винесення таких постанов слідчим, прокурором.

 Продемонстровано, що подібна практика є одним із зловживань органів досудового розслідування, крім цього зустрічається також і в судовій практиці, а також використовується захисниками шляхом подання відповідних клопотань.

Автор доходить висновку про те, що докази, зібрані після винесення постанови про перекваліфікацію, не можна вважати допустимими, адже можливість винесення такої постанови не передбачено чинним кримінальним процесуальним законодавством та є витвором прокурорської і слідчої практики.

 З метою вирішення вказаної процесуальної проблеми автором запропоновано альтернативний механізм, який узгоджується з чинним законодавством, випливає із чинних положень кримінального процесуального законодавства, не порушує права сторін та забезпечує особі право на захист.

Ключові слова: прокурор, слідчий, постанова, кваліфікація, перекваліфікація, досудове розслідування, ЄРДР, допустимість доказів, початок кримінального провадження, прогалина, суд, захисник, злочин, обвинувачення, оцінка діяння. 

Подати статтю