- Номери журналу
- № 2 2018 Актуальні проблеми кримінального судочинства
- Проблеми кримінального процесу
- Спеціалізація суддів із здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх
Спеціалізація суддів із здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх
Анотація
Запровадження спеціалізації суддів із здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх є однією з основних гарантій якісного та професійного вирішення судових справ цієї категорії. В той же час, запровадження спеціалізації суддів характеризується доволі обмеженим підходом законодавця, оскільки на сьогодні більш вагоме значення приділяється спеціалізації судів, тобто побудові та структурі судової системи. Однак саме спеціалізація суддів може стати дієвим інструментом у побудові ефективного правосуддя та сприятиме підвищенню професійного рівня суддів у тих категоріях справ, в яких це є найбільш необхідним та першочерговим.
Метою статті є з’ясування сутності спеціалізації суддів із здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх та можливість її запровадження у кримінальних провадженнях, в яких неповнолітні є потерпілими особами.
Виходячи з аналізу міжнародних стандартів здійснення правосуддя за участю неповнолітніх осіб, національного законодавства та судової практики, зрозуміло, що неповнолітні особи, які наділяються спеціальним статусом відповідно до положень КПК України, є захищеними лише у випадку, коли вони у провадженні беруть участь як підозрювані чи обвинувачені, що підтверджується законодавчо запровадженою спеціалізацією суддів із здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх. У випадку, коли неповнолітній є потерпілим, кримінальні провадження розглядаються у загальному порядку. Тобто, неповнолітній потерпілий, хоча і визнається законодавцем спеціальним суб’єктом та наділяється додатковими правами (особливий порядок допиту, інститут представництва тощо), проте на стадії судового розгляду щодо нього відсутній належний порядок забезпечення його прав та інтересів.
Тому пропонуємо розширити зміст спеціалізації суддів із здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх, включивши до неї і кримінальні провадження, у яких беруть участь неповнолітні потерпілі, що, в свою чергу, сприятиме отриманню якісних результатів правосуддя та сприятиме підвищенню довіри громадськості до судової гілки влади.
Ключові слова: правосуддя, судовий розгляд, суд, суддя, спеціалізація суддів, неповнолітні учасники кримінального провадження.