- Номери журналу
- № 2 2018 Актуальні проблеми кримінального судочинства
- Проблеми кримінального процесу
- «Загадка десятого пункту» або нові підстави для закриття кримінального провадження
«Загадка десятого пункту» або нові підстави для закриття кримінального провадження
Анотація
У жовтні-листопаді 2017 р. до Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК) були внесені істотні зміни та доповнення, які, серед іншого, торкнулися підстав закриття кримінального провадження. Зокрема, ч. 1 ст. 284 КПК поповнилася двома окремими пунктами, відповідно до яких кримінальне провадження підлягає закриттю в разі, якщо: а) існує нескасована постанова слідчого, прокурора про закриття кримінального провадження щодо того самого діяння; б) після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров’я особи.
При цьому, запроваджені нововведення породили цілу низку питань як теоретичного, так і прикладного характеру, зокрема стосовно: а) законодавчого підходу до структурування ч. 1 ст. 284 КПК з урахуванням внесених доповнень; б) взаємозв'язку нововведених підстав для закриття кримінального провадження із правом особи на відшкодування шкоди, завданої незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду; в) преюдиційного значення ухвали слідчого судді про відмову у продовженні строку досудового розслідування при обранні підстави для закриття кримінального провадження.
Метою статі є аналіз вказаних змін, встановлення специфіки нововведень, надання авторської оцінки їх юридичної досконалості та висловлення прогнозів щодо особливостей прикладного правозастосування.
Результатами наукового опрацювання автором цієї проблематики стали висновки стосовно: розмежування ідентичних за нумерацією пунктів ст. 284 КПК; співвідношення схожих за змістом підстав для закриття кримінального провадження в аспекті права особи на відшкодування шкоди, завданої незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду; наявності взаємозв’язку підстав для закриття провадження та підстав для відмови у продовженні строку досудового розслідування.
Ключові слова: КПК, зміни до КПК, закриття кримінального провадження, закінчення досудового розслідування.