ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Кримінальне процесуальне законодавство: основні аспекти якісної характеристики

Кримінальне процесуальне законодавство: основні аспекти якісної характеристики

Сторінки: 16-24
Рік: 2018
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 2_2018_Glunska.pdf

Анотація

Досконалість (висока якість) кримінального процесуального законодавства (далі – КПЗ)  є основою його стабільності та попереджує  зміни у ньому з метою усунення допущених юридико-технічних та змістових дефектів у майбутньому. Втім чинний Кримінальний процесуальний кодекс України (далі – КПК)  вже за п’ятирічний термін  свого існування зазнав численних змін і доповнень,  в тому числі  до вже змінених норм. Звичайно причини та характер  таких змін різні. За таких умов украй актуальним є розробка концепту стандартів якості КПЗ, що було б взято за основу законодавцем при розробці та прийнятті законів у царині врегулювання кримінального провадження. Більше того,   стандарти якості  не можуть бути сталими в жодній соціальній сфері, оскільки вони мають динамічно змінюватися, щоб відповідати запитам суспільства. В контексті  євроінтеграції України питання доктринального визначення стандартів (критеріїв) якості закону актуалізується потребою усвідомлення та сприйняття наявної усталеної судової практики Європейського Суду з прав людини, у якій представлено дещо відмінні підходи до розуміння якості закону. Все викладене вимагає  комплексного дослідження проблематики якості КПЗ під новим кутом зору.

Мета  статті полягає у формулюванні основних теоретичних положень,  що стосуються визначення категорії «якість КПЗ», які будуть методологічним підґрунтям для подальшого наукового пошуку та формулювання стандартів якості сучасного КПЗ у світлі оновленої національної правової доктрини з урахуванням європейських еталонів щодо сприйняття засадничої вимоги верховенства права.

Робиться висновок, що КПЗ як об’єкт якісної характеристики слід розглядати у вузькому та широкому значення. У вузькому значенні  КПЗ зводиться до його нормативного визначення, надане законодавцем у  ч.2 с.1 КПК. В широкому значенні до КПЗ слід відносити й  суддєстворене право (judge-made law) – національну судову практику вищого судового органу та рішення ЄСПЛ.

Визначено, що об’єктивною критеріальною основою для оцінки якості КПЗ  є певна система стандартів – нормативно закріплених та напрацьованих практикою вимог до КПЗ, обов’язкових для врахування при створенні закону.

Якість  КПЗ – це складний багатомірний об’єкт, що горизонтально може бути розглянутий на трьох рівнях : одиничному, комплексному та інтегральному, що відрізняються один від одного повнотою врахування окремих властивостей КПЗ. По вертикалі якість КПЗ може бути розглянута на рівні якісної визначеності: окремого нормативного положення;  окремої правової норми;  регламентації окремого правового інституту; нормативного акту; всього КПЗ (на системному рівні).

Ключові слова:  якість, кримінальне процесуальне законодавство,  стандарти якості кримінального процесуального законодавства, судова практика. 

Кримінальне процесуальне законодавство: основні аспекти якісної характеристики