- Номери журналу
- № 2 2018 Актуальні проблеми кримінального судочинства
- Трибуна молодого вченого
- Проблеми реалізації права на справедливий суд у Франції: досвід для України
Проблеми реалізації права на справедливий суд у Франції: досвід для України
Анотація
Питання щодо забезпечення права на справедливий суд в Україні набуває все більшої актуальності, оскільки існуюча сьогодні судова система не має довіри у суспільства й діє без урахування законодавчо закріплених основоположних принципів судової влади.
Мета статті - проаналізувати проблемні питання реалізації права на справедливий суд в Україні й запропонувати з урахуванням досвіду Франції можливі шляхи їх вирішення.
Для досягнення постановленої мети автором пропонується наступний алгоритм дослідження питання права на справедливий суд: 1) аналіз окремих аспектів реалізації права на справедливий суд у Франції; 2) порівняльний аналіз забезпечення права на справедливий суд у Франції та Україні; 3) екстраполяція досвіду Франції забезпечення права на справедливий суд у систему судочинства України.
Зазначається, що відповідно до ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини право на справедливий суд – встановлення певних вимог до організації суду: його створення на підставі закону; самостійність, безсторонність; доступність; додержання процедури розгляду справи; гласність; забезпечення реалізації наданих процесуальним законом прав учасників судового розгляду; змагальність; розумний строк розгляду справи; виконання остаточного судового рішення тощо.
Ґрунтуючись на аналізі процесуального законодавства, конкретних справах, які розглядав Європейський суд з прав людини, автор дійшов висновку, що позитивним та корисним у законодавстві Франції для запозичення українському законодавцю є деталізоване нормативне визначення засад діяльності суддів, умов визнання їх упередженості, правил визначення складу суду, відводу та самовідводу. Наприклад, автором зазначається, що у законодавстві України доцільно було б запропонувати за прикладом Франції більш детально визначити як підставу для відводу (самовідводу) судді будь-які приятельські (неприятельські) стосунки між суддею та будь-якою стороною по справі, що давало б додаткові гарантії для забезпечення неупередженості судового розгляду.
Ключові слова: судова влада, право на справедливий суд, судочинство Франції, Європейський суд з прав людини.