ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Архів номерів

Розмежування компетенції судів щодо здійснення кримінального провадження за територіальною підсудністю

Сторінки: 34-44
Рік: 2019
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 2_2019_syza.pdf

Анотація

Важливими гарантіями здійснення правосуддя компетентним судом є належна організація системи судоустрою та чітке і юридично обґрунтоване визначення правил підсудності. Чинним КПК України встановлено кілька нормативних правил розмежування компетенції судів щодо здійснення кримінального провадження за територіальною підсудністю. Крім того, законодавством передбачено особливості визначення територіальної підсудності щодо кримінальних правопорушень, учинених на тимчасово окупованій території України. Для правильного застосування кримінальних процесуальних норм, що регламентують зазначені питання, необхідне вивчення і врахування правових позицій Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду.

Мета статті: проаналізувати чинне кримінальне процесуальне законодавство і практику його застосування Касаційним кримінальним судом у складі Верховного Суду та узагальнити основні правові позиції щодо розмежування компетенції судів по здійсненню кримінального провадження за територіальною підсудністю.

За результатами проведеного дослідження зроблено висновки, що при розмежуванні компетенції судів щодо здійснення кримінального провадження за територіальною підсудністю перш за все враховується місце вчинення кримінального правопорушення, тобто територія, де було вчинено (розпочато, продовжено, закінчено чи припинено) суспільно-небезпечне діяння, що містить склад злочину, передбаченого КК України. Місце вчинення кримінального правопорушення  як одна з обставин, що підлягає доказуванню у кримінальному провадженні, повинно бути чітко з’ясовано. Якщо місце вчинення кримінального правопорушення неможливо встановити в межах територіальної юрисдикції одного суду першої інстанції, кримінальне провадження повинен здійснювати суд, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування.

Розкрито особливості визначення територіальної підсудності кримінального провадження щодо триваючого та продовжуваного злочинів із урахуванням специфіки встановлення місця вчинення таких злочинів.

Проаналізовано практику застосування спеціальних правил зміни територіальної підсудності кримінальних проваджень, підсудних судам, розташованих на тимчасово окупованій території України, а також щодо кримінальних правопорушень, учинених у районі проведення антитерористичної операції. Відзначено, що такий порядок має винятковий і тимчасовий характер, оскільки підсудність повинна визначатися за правилами, чітко визначеними кримінальним процесуальним законом, для забезпечення здійснення правосуддя компетентним судом.

Ключові слова: компетенція суду, територіальна підсудність, кримінальне провадження, Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду, місце вчинення кримінального правопорушення, час вчинення кримінального правопорушення. 

Подати статтю