ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Архів номерів

Кваліфікаційна оцінка злочину прокурором під час досудового розслідування державної зради

Сторінки: 45-53
Рік: 2019
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 2_2019_syhachov.pdf

Анотація

У статті обґрунтовано актуальність проблем досудового розслідування державної зради та процесуального керівництва таким розслідуванням. Коротко проаналізовано стан наукових досліджень цих проблем. Акцентовано на важливому значенні кваліфікаційної оцінки злочину прокурором під час досудового розслідування державної зради.

Мета  статті – визначити особливості кваліфікаційної оцінки злочину прокурором під час процесуального керівництва досудовим розслідування державної зради.

Зазначається, що для кваліфікації державної зради у формі переходу на бік ворога в умовах збройного конфлікту, доведенню підлягають такі обставини: наявність збройного зіткнення, його характер (внутрішній, міжнародний, збройні конфлікти або збройні конфлікти на державному кордоні) та конкретна територія, а також період такого зіткнення.

Розкрито сутність прокурорського нагляду за досудовим розслідуванням державної зради. Проаналізовано склад цього злочину. Подано кримінально-правову характеристику різних форм його вчинення. Зазначається, що для кваліфікації дій особи як державної зради у формі шпигунства способи передачі таємної інформації можуть бути різними (усно, письмово, безпосереднє ознайомлення з будь-якими матеріалами, передача по радіо, телефону, з ви­користанням тайників, кур'єрів тощо). Для відповідальності не має значен­ня передаються першоджерела (оригінали документів, креслен­ня, зразки), їх копії чи лише відомості про них (зліпки, макети, опис технічних систем, будь-яких об'єктів тощо). Тому будь-які дії, виявлені як у формі передачі в буквальному розумінні цього слова, так і в створенні умов для ознайомлення агента іншої держави з ними, підпадають під понят­тя передачі.

Проаналізовано практику прокурорського нагляду у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням державної зради у різних її формах.

Визначено проблеми, які виникають при наданні прокурором кваліфікаційної оцінки злочину під час досудового розслідування державної зради. Запропоновано шляхи вирішення цих проблем.

Показано, що від правильності такої оцінки залежить чітке визначення предмета доказування, правильна організація роботи із збирання доказів та ефективне підтримання державного обвинувачення у суді.

Робиться висновок, що кваліфікаційна оцінка злочину прокурором під час досудового розслідування державної зради є важливим елементом процесуального керівництва. Від правильності такої оцінки залежить чітке визначення предмета доказування, правильна організація роботи із збирання доказів та ефективне підтримання державного обвинувачення у суді.

Ключові слова: процесуальне керівництво, прокурор, нагляд за дотриманням законів, досудове розслідування, державна зрада, шпигунство. 

Подати статтю