ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Архів номерів

Поняття та зміст доступу до правосуддя в кримінальному процесі України

Сторінки: 20-30
Рік: 2019
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 3_2019_KUCHYNSKA_SHCHYHOL.pdf

Анотація

Доступ до правосуддя є основоположним принципом кримінального процесу та однією з найважливіших гарантій прав учасників кримінального провадження. Водночас, єдиного підходу до визначення поняття та змісту цієї юридичної категорії на сьогодні не існує. Це пов’язано з величезною кількістю суміжних і схожих понять, які застосовуються у вітчизняному законодавстві України та міжнародних нормативно-правових актах, а також відсутністю усталених наукових позицій щодо правової природи доступу до правосуддя, його призначення та суті.

Відтак, метою статті є: 1) аналіз чинного законодавства, міжнародних стандартів та наукових напрацювань у сфері доступу до правосуддя; 2) визначення поняття та змісту доступу до правосуддя в кримінальному процесі України.

Варто зауважити, що кримінальне процесуальне право, порівняно з цивільним, господарським та адміністративним процесом, регулює суспільні відносини, які передбачають здійснення найбільш серйозних втручань у права людини. Безумовно, високий ступінь втручань та обмежень породжує потребу в запровадженні у кримінальний процес деяких гарантій (у тому числі доступу до правосуддя), які повинні відповідати критеріям дієвості та ефективності. Однак цього не можна досягнути за відсутності досконалої та узгодженої юридичної термінології, яка б унеможливлювала двозначне тлумачення  юридичних категорій і закладала підґрунтя для їх правильного розуміння. Таким чином, кримінальний процес потребує додаткової уваги навіть до найменших дрібниць: тонкощів юридичної техніки, мовних конструкцій тощо. У цьому контексті, як вже було зазначено вище, проблемним залишається питання щодо визначення поняття доступу до правосуддя в кримінальному процесі України, а також його змістовного навантаження.

Робиться висновок, що поняття доступу до правосуддя (як в кримінальному процесі, так і в цілому) є недостатньо дослідженим, а діюче законодавство містить низку суміжних понять, різниця між якими залишається невизначеною. Те саме стосується й змісту доступу до правосуддя, який в юридичній літературі тлумачиться неоднозначно. Обґрунтовується необхідність упорядкування юридичної термінології в частині доступу особи до правосуддя.

Ключові слова: доступ до правосуддя, доступність правосуддя, доступ до суду, право на суд, право на справедливий суд, право на судовий захист,  кримінальний процес. 

Подати статтю