ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Повноваження касаційного кримінального суду у складі Верховного Cуду щодо направлення кримінального провадження з одного суду до іншого

Повноваження касаційного кримінального суду у складі Верховного Cуду щодо направлення кримінального провадження з одного суду до іншого

Сторінки: 51-61
Рік: 2019
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 3_2019_SYZA.pdf

Анотація

Однією з гарантій здійснення правосуддя компетентним судом є визначений у ст. 34 КПК порядок направлення кримінального провадження з одного суду до іншого у зв’язку з непідсудністю або наявністю інших передбачених законом обставин, які унеможливлюють здійснення судового розгляду в цьому суді чи можуть вплинути на неупередженість і безсторонність суддів, а також з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження.

Метою статті є: на основі аналізу кримінального процесуального законодавства і практики його застосування розкрити повноваження Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду (ККС ВС) щодо направлення кримінального провадження з одного суду до іншого.

За результатами проведеного дослідження зроблено висновки, що повноваження ККС ВС щодо направлення кримінального провадження з одного суду до іншого обумовлені нормами ст. 34 КПК, які передбачають підстави та порядок вирішення питання про передачу кримінального провадження на розгляд іншого суду. Якщо у поданні апеляційного суду або у клопотанні сторони чи потерпілого зазначаються обставини, які не можуть бути підставами для направлення кримінального провадження до іншого суду, або ж містяться прохання щодо вирішення питань, які виходять за межі його повноважень, що передбачені ст. 34 КПК, ККС ВС відмовляє у задоволенні подання (клопотання).

Узагальнено поширені у судовій практиці ККС ВС випадки відмови у задоволенні подання (клопотання) про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого, зокрема, якщо: звертається суб’єкт, який не має на це повноважень; йдеться про необхідність об’єднання кримінальних проваджень та визначення підсудності; обґрунтовується наявність обставин, що можуть бути підставою для відводу суддів, а не для передачі кримінального провадження в порядку ст. 34 КПК.

Встановлено, що ККС ВС при розгляді подань (клопотань) про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого відмовляє в їх задоволенні також у випадках, коли питання про підсудність кримінального провадження вже було вирішено судом касаційної інстанції раніше з аналогічних підстав, мотивуючи це тим, що згідно з вимогами ч. 5 ст. 34 КПК спори про підсудність між судами не допускаються.

З’ясовано правові позиції ККС ВС щодо обмеження предмета розгляду відповідно до ст. 34 КПК питанням про передачу кримінального провадження з одного суду до іншого, яке вже надійшло на розгляд до певного суду, тобто під час судового провадження. Запропоновано для забезпечення вирішення питань компетентним судом передбачити у КПК спеціальний порядок передачі матеріалів кримінального провадження з одного суду до іншого у стадіях досудового розслідування та виконання судових рішень.

Ключові слова: повноваження Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, направлення кримінального провадження з одного суду до іншого, підсудність, подання апеляційного суду, клопотання сторони або потерпілого. 

Повноваження касаційного кримінального суду у складі Верховного Cуду щодо направлення кримінального провадження з одного суду до іншого