ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Процесуальний порядок звільнення від покарання за діяння, караність якого законом усунена

Процесуальний порядок звільнення від покарання за діяння, караність якого законом усунена

Сторінки: 72-80
Рік: 2019
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 3_2019_CHUGAIEVSKA.pdf

Анотація

Здійснено аналіз процесуального порядку звільнення від покарання за діяння, караність якого усунена законом; проаналізовано сучасний стан цього питання; визначено ключові проблеми та прогалини законодавства, а також сформульовано пропозиції щодо їх розв'язання.Дослідженням виявлено, що процесуальний порядок звільнення від призначеного судом покарання  за діяння, караність якого усунена законом, не достатньо чітко визначений у чинному кримінальному процесуальному законодавстві.

Метою дослідження є аналіз процесуального порядку звільнення особи від призначеного судом покарання  за діяння, караність якого законом усунена,  визначення кола проблем, пов'язаних з процесуальним порядком звільнення від призначеного покарання у зв'язку із прийняттям закону, який усуває злочинність діяння, та внесення пропозицій щодо вдосконалення чинного кримінального процесуального законодавства.

У рамках аналізу останніх досліджень і публікацій вивчено стан дослідження питань звільнення від покарання, призначеного судом, у зв’язку з усуненням караності діяння, за яке було засуджено особу (ч. 2 ст. 74 КК). Обґрунтовано висновок про те, що процесуальний порядок цього виду звільнення від покарання є недостатньо дослідженим.

У рамках вирішення завдань щодо аналізу процесуального порядку звільнення особи від призначеного судом покарання  за діяння, караність якого законом усунена, визначення кола проблем, пов'язаних з процесуальним порядком звільнення від призначеного покарання у зв'язку із прийняттям закону, який усуває злочинність діяння, та внесення пропозицій щодо вдосконалення чинного кримінального процесуального законодавства запропоновані окремі висновки та рекомендації.

Зокрема, застосування скасування караності діяння під час розгляду кримінального провадження окремого врегулювання не вимагає. В той же час, загальний порядок розгляду питань під час виконання вироку вимагає врахування окремих випадків звільнення від відбування покарання. Забезпечення передбаченого ч. 2 ст. 74 КК України «негайного» звільнення особи від призначеного судом покарання має здійснюватись шляхом удосконалення процесуальних строків розгляду клопотання про звільнення та запровадження окремого регулювання.

Пропонується закріпити в процесуальному законі перелік обставин (питань), які повинен встановити суд при розгляді та вирішенні питання звільнення від покарання у зв’язку із скасуванням караності діяння. Поряд із цим, доречним, на нашу думку, буде зобов’язати суд при вирішенні питання про звільнення особи від покарання у зв’язку з усуненням караності діяння одночасно із застосуванням звільнення від покарання за ч. 2 ст. 74 КК України вирішувати  і питання про зняття судимості особі, яка були засуджена.

Ключові слова: кримінальне процесуальне право, звільнення від покарання, звільнення від відбування покарання, зворотня дія закону, декриміналізація, депеналізація. 

Процесуальний порядок звільнення від покарання за діяння, караність якого законом усунена