ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Архів номерів

Дотримання принципу змагальності при відкритті матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій стороні захисту

Сторінки: 81-89
Рік: 2019
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 3_2019_YANOVSKA.pdf

Анотація

Сторона захисту вправі володіти інформацією про всі елементи процесуального порядку отримання стороною обвинувачення доказів, зокрема, й про матеріали негласних слідчих (розшукових) дій (далі – НСРД), які остання має намір використати проти неї в суді. Водночас, досить часто вказане право сторони захисту порушується. Крім того, ця проблематика й досі залишається неврегульованою як на законодавчому рівні, так і на рівні судової практики.

Метою статті є вирішення окремих проблемних питань, що виникають під час відкриття матеріалів НСРД стороні захисту на стадії досудового розслідування кримінального провадження.

Дослідження дало змогу на підставі аналізу судової практики національних судів та Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ) сформулювати такі висновки:

1) якщо сторона обвинувачення своєчасно, на виконання вимог статті 290 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України), вжила всіх необхідних та залежних від неї заходів, спрямованих на розсекречення матеріалів, які стали підставою для проведення НСРД, однак такі матеріали не були розсекречені з причин, що не залежали від процесуальної діяльності прокурора, то порушень вимог вказаної норми КПК України з боку сторони обвинувачення немає. Суд у такому випадку оцінює здобуті докази на їх належність і допустимість, а також у сукупності з іншими доказами у справі відповідно до вимог статті 94 КПК України;

2) якщо сторона обвинувачення з власної ініціативи та/або за клопотанням сторони захисту не вжила необхідних заходів, що залежать від неї та спрямовані на розсекречення матеріалів, які стали підставою для проведення НСРД, у такому випадку має місце порушення норм статті 290 КПК України із настанням наслідків, передбачених частиною 12 цієї статті;

3) якщо у ході розгляду кримінального провадження в суді було задоволено повторне клопотання прокурора про розсекречення процесуальних документів, які стали підставою для проведення НСРД, і вони з’явились у розпорядженні сторони обвинувачення, то ці процесуальні документи як такі, що отримані стороною обвинувачення після передачі справи до суду, повинні бути відкриті згідно з частиною одинадцятою статті 290 КПК України.

Ключові слова: принцип змагальності, відкриття матеріалів кримінального провадження, негласні слідчі (розшукові) дії, сторона захисту, сторона обвинувачення. 

Подати статтю