Початковий етап розслідування незаконного збагачення
Сторінки: 209-218
Рік: 2022
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Анотація
Анотація. Незаконне збагачення є одним із найбільш небезпечних кримінальних правопорушень корупційного спрямування і являє собою пряму загрозу національній безпеці України. Висока латентність незаконного збагачення як суспільного явища ставить під сумнів ефективність існуючої системи засобів боротьби з корупцією. Це спонукає до реагування всі державні інституції з метою відпрацювання дієвої технології виявлення, розслідування та попередження незаконного збагачення. Науковим інструментарієм такої технології повинна стати апробована методика розслідування незаконного збагачення, основні елементи якої перебувають на стадії свого формування та перевірки слідчою практикою.
Мета статті – запропонувати фундамент для напрацювання технології розслідування незаконного збагачення в сучасних умовах шляхом здійснення огляду особливостей відкриття кримінального провадження при наявності фактів, що вказують на можливість незаконного збагачення, аналізу типових слідчих ситуацій та обставини, що підлягають встановленню, а також визначення першочергових процесуальних дій та організаційних заходів на початковому етапі розслідування незаконного збагачення.
Основні результати дослідження демонструють особливості початку кримінального провадження при розслідуванні незаконного збагачення, до яких відносяться: обов’язковий висновок Національного агентства з питань запобігання корупції по результатах перевірки декларації особи, а також відкриття провадження не відносно особи, а по факту можливого незаконного збагачення. Виявлені особливості обумовлюють типовість слідчої ситуації початкового етапу розслідування незаконного збагачення та дозволяють сформулювати дві типові слідчі версії щодо події, яка розслідується, як то: незаконне збагачення мало місце і незаконне збагачення не мало місця.
Ефективність розслідування незаконного збагачення, як злочину корупційної спрямованості, напряму залежить від ефективності початкового етапу розслідування цього кримінального правопорушення. В свою чергу, початковий етап розслідування незаконного збагачення характеризується типовістю та відносною інформаційною визначеністю слідчої ситуації, яка, при цьому, не є сприятливою для розслідування. Активна протидія, до якої вдається особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на всіх етапах вчинення незаконного збагачення, значно ускладнює розслідування. Основна пошукова та пізнавальна діяльність суб’єкта розслідування в ході здійснення комплексу організаційних заходів та процесуальних дій на початковому етапі розслідування незаконного збагачення, спрямована на збирання доказів, які б вказували на характер джерела походження набутих активів (законний чи незаконний). Подальша оцінка зібраних доказів дозволяє суб’єкту розслідування або повідомити по підозру у незаконному збагаченні відповідній особі, або прийняти рішення про закриття кримінального провадження.
Ключові слова: незаконне збагачення, початковий етап розслідування, збирання доказів, протидія розслідуванню.