Деякі питання щодо способів вчинення кримінальних правопорушень, пов’язаних із нецільовим використанням бюджетних коштів в умовах воєнного стану
Сторінки:
Рік: 2023
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Анотація
Анотація. Особливості всіх процесів, що відбуваються у суспільстві під час воєнного стану, у якому сьогодні перебуває україни, обумовили необхідність максимальної мобілізації усіх ресурсів та підвисили суспільну небезпеку окремих протиправних діянь, особливо тих, що посягають на дотримання цільового характеру використання бюджетних коштів. Воєнний стан обумовив специфічний порядок регулювання суспільних відносин у сфері використання бюджетних коштів, а отже – й особливості способів нецільового використання бюджетних коштів.
Метою статті є дослідження характерних способів нецільового використання бюджетних коштів, які з’явились в сучасній україні в умовах воєнного стану.
Основні результати дослідження знайшли своє відображення у визначенні основних способів вчинення кримінальних правопорушень, пов’язаних із нецільовим використанням бюджетних коштів в умовах воєнного стану. З моменту оголошення в країні воєнного стану було прийнято низку законодавчих змін, що значно спростили бюджетний процес, особливо, у частині використання бюджетних коштів. Зазначені зміни зробили бюджетні кошти більш уразливими до кримінальних загроз з боку службових осіб, що мають повноваження на їх використання. Одним з найбільш розповсюджених способів протиправного використання бюджетних коштів в умовах воєнного стану, є їх використання невідповідно до бюджетних призначень, визначених на початковому етапі розподілу грошей. Інший спосіб нецільового використання бюджетних коштів, обумовлений функціонуванням грантової програми підтримки розвитку бізнесу, що фінансується за рахунок держави. Зазначений спосіб набув свого розповсюдження та виявляється у діянні отримувача гранту, який використовує кошти не для реалізації задекларованих цілей проєкту, а на інші цілі, не передбачені у заяві.
Нецільове використання бюджетних коштів, що вчиняються в період воєнного стану, виявляється особливо небезпечним діянням, адже заважає ефективно та повною мірою використовувати кошти, призначені для вирішення проблем, пов’язаних з війною, як на фронті, так і в тилу. Розуміння сучасних особливостей окремих способів нецільового використання бюджетних коштів та використання цих знань при розслідуванні відповідних кримінальних правопорушень дозволить посилити захист бюджетної системи держави та зробити використання бюджетних коштів більш ефективним.
Ключові слова: бюджетні кошти, нецільове використання, способи бюджетних правопорушень, воєнний стан, грантова підтримка