Нормативне регулювання початку досудового розслідування в умовах воєнного стану
Сторінки:
Рік: 2023
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Анотація
Анотація. Досліджено правове регулювання початку досудового розслідування під час дії правового режиму воєнного стану та визначено особливості його застосування. Здійснено розмежування понять «воєнний стан» і «військовий час», що передбачені у різних нормативних актах. Розкрито підстави та обсяг застосування загального порядку щодо початку досудового розслідування, передбаченого ст. 214 кпк україни та спеціального порядку щодо початку досудового розслідування, передбаченого п.1 ч.1 ст. 615 кпк україни в умовах воєнного стану. Зазначено про вимоги до постанови про початок досудового розслідування.
Метою статті є системне опрацювання правового регулювання початку досудового розслідування, що включає загальну норму ‒ ст. 214 кпк україни, спеціальну ‒ ст. 615 кпк україни, а також пов’язані норми кпк україни, інших нормативних актів та формулювання висновків про особливості правозастосування.
Особливістю нормативного регулювання та правозастосування щодо початку досудового розслідування в умовах воєнного стану є необхідність виконання вимог, передбачених ст. 214 кпк україни та п.1.ч.1 ст. 615 кпк україни. Поняття «воєнний стан» і воєнний час» відрізняються за нормативним визначенням, не обов’язково збігаються за строком дії. Спеціальний порядок початку досудового розслідування передбачений за існування обставин, які стали причиною його застосування, а саме: дія правового режиму воєнного стану, обставини, що перебувають у причинному зв’язку з ним і унеможливлюють технічний доступ уповноваженої особи до єрдр. Постанова про початок досудового розслідування та прядок її винесення мають відповідати вимогам ст. 110, ст.214, п.1.ч.1 ст.615 кпк україни.
За результатами дослідження сформульовано та обґрунтовано висновки щодо особливостей початку досудового розслідування в умовах воєнного стану, серед яких одночасне застосування загального і спеціального порядку кпк україни щодо початку досудового розслідування; необхідність зазначення у постанові про початок досудового розслідування підстав застосування п.1. Ч.1 ст. 615 кпк україни; надання заявнику копії постанови про початок досудового розслідування, вказівка про право заявника отримати витяг з єрдр після відновлення доступу до єрдр і внесення до нього відомостей про кримінальне правопорушення; оскарження у порядку ст. 303 кпк україни бездіяльності слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невинесенні постанови про початок досудового розслідування.
Ключові слова: початок досудового розслідування, нормативне регулювання, воєнний стан, єдиний реєстр досудових розслідувань, постанова, витяг з єрдр.