Спроможна мережа закладів охорони здоров’я: проблеми забезпечення доступності медичної допомоги
Сторінки:
Рік: 2023
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Анотація
Анотація. В україні в 2023 році розпочато чергову медичну реформу, яка передбачає створення спроможної мережі закладів охорони здоров’я в межах госпітального округу. Реформування сфери охорони здоров’я з одного боку ставить за мету зменшення бюджетних витрат на охорону здоров’я, але з іншого – виникає проблема збереження доступності медичної допомоги для населення. Метою статті автором визначено дослідження проблем забезпечення доступності медичної допомоги для населення під час погодження міністерством охорони здоров’я україни спроможної мережі закладів охорони здоров’я.
Автором аналізуються вимоги до загальних, кластерних та надкластерних закладів охорони здоров’я, їх кількості та структурі в спроможній мережі госпітального округу. На підставі викладеного автор робить висновок про наявні ризики зменшення доступності медичної допомоги для населення за напрямами педіатрія, акушерство та гінекологія, а також кардіологія, адже загальні заклади охорони здоров’я мають вкрай малий набір напрямів медичної допомоги, що не сприятиме доступності медичної допомоги, оскільки за отриманням, наприклад, допомоги педіатра, гінеколога, кардіолога пацієнт змушений буде їхати до кластерного закладу, який діятиме в межах району чи звертатись до приватних закладів. Тому важливо розширити в загальних закладах напрями медичної допомоги, додавши акушерство та гінекологію та педіатрію та кардіологію, враховуючи демографічну ситуацію в україні та рівень смертності від серцево-судинних хвороб.
Також заклади спроможної мережі отримуватимуть першочергове фінансування, підтримку і розвиток від держави. Водночас, заклади, які не увійшли до погодженої моз спроможної мережі, будуть змушені або фінансуватись з місцевих бюджетів або ж за рахунок платних послуг для пацієнтів, що не сприяє доступності медичної допомоги для населення.
Наразі тільки розпочатий процес реорганізації зоз в загальні, кластерні та надкластерні заклади, а тому оцінити дієвість такої реформи та доступність медичної допомоги для населення в межах госпітальних округів можна буде не раніше наступного року.
Ключові слова: охорона здоров’я, доступність медичної допомоги, спроможна мережа, медичні послуги.