- Номери журналу
- № 4 2018 Актуальні проблеми кримінального судочинства
- Проблеми кримінального процесу
- Перевірка показань на місці як вид слідчого експерименту
Перевірка показань на місці як вид слідчого експерименту
Анотація
Статтю присвячено з’ясуванню правової природи перевірки (уточнення) показань на місці як процесуального способу отримання доказів. Досліджується практика застосування цієї процесуальної дії при розслідуванні кримінальних проваджень.
Однією із причин неоднакового тлумачення ч. 1 ст. 240 КПК, є те, шо що законодавець безпідставно вживає у ній термін «відтворення дій, обстановки і обставин події» в якості способу перевірки відомостей, що мають значення для кримінального провадження, тоді як воно є лише передумовою для проведення слідчого експерименту.
Наводяться аргументи на користь того, що поняттям «слідчий експеримент» у тому сенсі, у якому він застосований законодавцем у ст. 240 КПК, повністю охоплюється поняття «перевірка показань на місці події» якщо тільки її мета досягається шляхом проведення дослідних дій. При цьому пропонується під дослідними діями розуміти не тільки випробування і досліди, але й інші емпіричні методи експериментального дослідження – спостереження, вимірювання, порівняння.
Пропонується викласти норму ч.1 ст.240 у такій редакції: «З метою перевірки і уточнення відомостей, які мають значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, слідчий, прокурор має право, відтворивши в необхідних випадках обстановку або обставини певної події, провести слідчий експеримент шляхом учинення необхідних дослідних дій».
Істотні відмінності слідчого експерименту, який проводиться на місці певної події (перш за усе перевірка чи уточнення показань) від слідчого експерименту у місці, яке не має зв’язку з кримінальним правопорушенням, не торкаються суті цих процесуальних дій і переважно знаходяться у площині організаційного і тактичного їх забезпечення. У зв`язку з цим обґрунтовується доцільність за класифікуючою ознакою «місце проведення експерименту» виокремлювати два таких його види: 1) слідчий експеримент, що проводиться на місці певної події; 2) слідчий експеримент, що проводиться у будь-якому іншому місці, визначеному слідчим, де будь-яка подія, пов’язана з кримінальним правопорушенням не відбувалася.
Ключові слова: слідча (розшукова)дія, перевірка показань на місці, слідчий експеримент.