ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Архів номерів

Окремі питання співвідношення компетентності та компетенції слідчого

Сторінки: 89-98
Рік: 2018
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 4_2018_tsutskiridze.pdf

Анотація

Ефективність розслідування злочинів обумовлюється не лише кримінальною процесуальною компетенцією слідчого, а й його компетентністю. Рівень останньої визначає професіоналізм слідчого щодо здійснення кримінального провадження, результативного виконання кримінальної процесуальної функції та кримінальних процесуальних повноважень. Тому компетентність та компетенція слідчого мають розглядатися разом у наукових дослідженнях. Цим визначається актуальність дослідження питань співвідношення компетентності та компетенції слідчого.

Метою статті визначено: здійснити аналіз теоретичних уявлень щодо компетентності слідчого та дослідити питання щодо співвідношення компетентності та компетенції слідчого.

Проведено аналіз теоретичних уявлень щодо компетентності слідчого. Зазначено, що особистісна ключова компетентність слідчого є передумовою його розвитку взагалі, передумовою його розвитку як члена суспільства та як професіонала. Особистісна ключова компетентність характеризує слідчого передусім його як людину, його розуміння щодо режиму та образу життя, ставлення до здоров’я, оцінку власних вчинків, ставлення до загальнокультурних цінностей, їх місця та важливості під час прийняття рішень. Зроблено висновок про те, що особистісна ключова компетентність, яка поділяється на здоров’яощадливу компетентність, аутокомпетентність та загальнокультурну компетентність, лежить поза межами нормативного регулювання, залежить від індивідуальних особливостей особи, що займає посаду слідчого, та є вихідною компетентністю, з якою особа взагалі вступає у суспільство та згодом займає посаду слідчого.

Підкреслено, що комунікативна компетентність слідчого має важливе значення та впливає на реалізацію кримінальної процесуальної компетенції слідчого з огляду на три аспекти: 1) прояв комунікативної компетентності щодо спілкування під час розслідування; 2) прояв комунікативної компетентності у налагодженні зв’язків із колегами, керівництвом, іншими особами, спілкування з якими передбачає професійна діяльність – спілкування у професійному оточенні; 3) комунікативна компетентність щодо укладення зв’язків у особистому оточенні (сімейні стосунки, дружні, тощо) – особисте спілкування.

Політична компетентність слідчого полягає у недопущенні незаконного впливу політичних важелів на реалізацію його кримінальної процесуальної компетенції.

Громадянська компетентність слідчого, яка полягає зокрема у його здатності відповідально й ефективно реалізовувати громадянські права та обов’язки, які обумовлюються усвідомленням власного місця в суспільстві та відповідальності перед ним. Відповідальна реалізація громадянських прав та обов’язків громадянином трансформується у відповідальну реалізацію кримінальних процесуальних повноважень слідчим, що звичайно відображається на ефективності та справедливості кримінального судочинства в цілому.

Ключові слова: компетентність, компетенція, слідчий, посада, знання, уміння, обізнаність, спілкування. 

Подати статтю