ISSN 2413-5372, Свідоцтво про державну перереєстрацію КВ №25381-15321 ПР від 07.01.2023 р.
Search

НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ "ВІСНИК КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА"

Архів номерів

Здійснення прокурором процесуального керівництва на початковому етапі досудового розслідування

Сторінки: 15-26
Рік: 2019
Видавець: ТОВ "Правова Єдність"
Скачати файл: 2_2019_hrynuk_hrustenko.pdf

Анотація

У статті на підставі проведеного аналізу наукових джерел, присвячених повноваженням прокурора у кримінальному провадженні, статистичних матеріалів розглядається питання щодо моменту початку здійснення прокурором процесуального керівництва на початковому етапі досудового розслідування. Аналізуються положення Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про прокуратуру» в частині повноважень прокурора під час досудового розслідування на предмет їх відповідності Конституції України. 

Метою статті є визначення обсягу повноважень прокурора та специфіки їх реалізації на початковому етапі досудового розслідування в умовах реформування кримінального процесуального законодавства та формування на його основі відповідної правозастосовної практики.

Визначається сутність поняття процесуального керівництва на початковому етапі досудового розслідування. Зроблено висновок про те, що на цьому етапі досудового розслідування прокурор наділений процесуальними повноваженнями, які спрямовані на реалізацію закріпленої на конституційному рівні функції процесуального керівництва досудовим розслідуванням. Процесуальне керівництво на досудовому розслідуванні, за загальним правилом, здійснюється прокурором з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Зроблено висновок, що на початковому етапі досудового розслідування з метою забезпечення процесуального керівництва прокурор наділений повноваженням, які спрямовані на: забезпечення повноти та своєчасності прийняття, реєстрації та розгляду заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення; дотримання законності під час проведення окремих невідкладних слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій; своєчасність, законність та обґрунтованість  внесення відомостей  про вчинене кримінальне правопорушення до ЄРДР; визначення форми проведення досудового розслідування та правил підслідності; забезпечення прав і законних інтересів учасників кримінального провадження.

Зроблено висновок, що передбачені в ч. 1 ст. 214 КПК України часові рамки виконання обов’язку слідчого, прокурора про надання витягу з ЄРДР не відповідає правовій визначеності. У зв’язку із цим запропоновано внести зміни до ч. 1 ст. 214 КПК України.

 З’ясовано, що повноваження прокурора на початковому етапі досудового розслідування  спрямовані на забезпечення оперативного вжиття заходів для розкриття злочину. У випадку неефективного здійснення досудового розслідування виникає необхідність передачі кримінального провадження іншому органу досудового розслідування. З метою удосконалення чинного законодавства забезпечення ефективності здійснення досудового розслідування та одночасного гарантування самостійності слідчого у своїй процесуальній діяльності запропоновано у ч. 5 ст. 36 КПК України передбачити обставини, які можуть слугувати підставою для констатації факту неефективного досудового розслідування.

Ключові слова: прокурор, повноваження прокурора, початковий етап досудового розслідування, досудове розслідування, керівництво досудовим розслідуванням. 

Подати статтю